Světelná šachta efektivně prosvětlí každý bungalov

Světelná šachta efektivně prosvětlí každý bungalov

14 pro 2020

Bungalovy mívají větší zastavěnou plochu než patrové domy, proto ve středu dispozice často bojují s nedostatkem denního světla.

 

Další novinky z DJT

22. 4. 2024 / Prodlužujeme akci “Jarní slevy až 223.460 Kč”

Prostor vzdálený více než čtyři metry od fasády nutí obyvatele používat umělé osvětlení daleko častěji, než je to příjemné a zdravé. Řešení je přitom snadné: stačí využít střechu a přivést do bungalovu denní světlo shora. Obytný prostor se rázem promění, bude vizuálně mnohem atraktivnější a plný světla a čerstvého vzduchu.

Dostatek denního světla pro zdraví

Až 90 procent dne trávíme v interiérech, ale náš organismus pro správné fungování potřebuje denní světlo. Z tohoto důvodu bychom si měli domácí prostředí upravit tak, aby v něm denní světlo nechybělo a cítili jsme se příjemně, ať už zrovna relaxujeme nebo se potřebujeme soustředit na práci.

Na dostatek přirozeného světla je důležité myslet právě v bungalovech, které mívají hluboké dispozice a výrazné přesahy střechy, někdy i prodloužené o markýzu stínicí terasu. Fasádními okny pak nepronikne dovnitř dost světla a třeba kuchyňská linka zůstává celodenně odkázaná na umělé osvětlení. Problém vyřešíme, když využijeme střechu a přivedeme dovnitř světlo shora.

Střešní okna bungalovu sluší

Střešní okna jsou jako zdroj přirozeného světla velmi efektivní, protože poskytují za stejných podmínek přibližně dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů. V bungalovu s vazníkovou střechou nám v přístupu ke střeše zpravidla brání podhled, který ukrývá střešní konstrukci. Když podhled odstraníme a přiznáme krov, stanou se trámy zajímavým prvkem interiéru, ať už je necháme v přírodním provedení, nebo zakryjeme sádrokartonem. Osvětlíme-li odhalenou trámovou konstrukci shora střešními okny, určitě dodá našemu interiéru jedinečnou atmosféru.

Ale není nutné otevírat celý podhled a odhalovat kompletní krov. Světlo shora můžeme přivést i tzv. světelnou šachtou. Toto elegantní řešení udělá z temného koutu v hloubce dispozice prosluněné místo a vizuálně promění celý obytný prostor. Světelná šachta cíleně nasvětlí třeba kuchyňskou linku, jídelní kout nebo psací stůl. Horní osvětlení je intenzivnější než boční, takže pracovní plocha bude lépe osvětlená, i když je dále od fasády. Když např. v kuchyni použijeme osvětlení shora pomocí střešních oken, uvolníme si prostor pro skříňky tam, kde bychom normálně měli okna.

Jak na světelnou šachtu

U vazníkového krovu není vytvoření světelné šachty nijak složité a výsledný efekt určitě všechny překvapí. Jedná se o řešení bez složitých zásahů do konstrukce. Nejčastěji se světelná šachta navrhuje pro dvojici střešních oken. Vazník můžeme přiznat, nebo zvolíme vazníkovou výměnu a vznikne spojitý prostor pro osazení sestavy oken.

Při výběru střešních oken je třeba myslet na to, že v bungalovech budou mimo dosah. Abychom je nemuseli po čase brousit a lakovat, místo tradičních oken s dřevěným rámem je lepší dát přednost bílým, bezúdržbovým oknům, v nichž je dřevěné jádro překryté vrstvou polyuretanu.

Přirozená ventilace komínovým efektem

Vedle světelných podmínek se instalací střešních oken promění také kvalita vnitřního prostředí. Prostor zvětší svůj objem, takže vzduch vydýcháme pomaleji. Zároveň ho velmi snadno vyměníme za čerstvý díky přirozené ventilaci tzv. komínovým efektem. Ten vznikne při současném otevření oken ve dvou výškových úrovních – po obvodu fasády a nahoře ve střeše. Znečištěný vzduch nahromaděný v prostoru velmi rychle vystoupá vzhůru a je odváděn střešním oknem ven. Díky rychlému odtahu znečištěného vzduchu na větrání postačí velmi krátká doba, povrch stěn se nestihne ochladit a nedojde ke snížení teploty v místnosti.

Možnost účinného vyvětrání komínovým efektem oceníme také v kuchyňském prostoru. Pokud světelnou šachtu umístíme nad kuchyňskou linku, při vaření jen otevřeme okno stiskem tlačítka a všechny páry i pachy zmizí střechou ven.

Dálkové ovládání znamená komfort

Pro snadné ovládání a maximální využití výhod přirozené ventilace komínovým efektem je vhodné připlatit si za okna s dálkovým ovládáním. Tato investice se rozhodně vyplatí. Vedle komfortní obsluhy z pohodlí gauče získáme také jistotu, že otevřeným oknem domů nenaprší. Při prvních kapkách okno automaticky zavře dešťový senzor, který je součástí všech dálkově ovládaných oken VELUX.

S automatikou můžeme postoupit dokonce ještě dál a povýšit své střešní okno na chytré, které samo větrá a třeba i stíní. Stačí si pořídit inteligentní systém VELUX ACTIVE s technologií NETATMO, který neustále monitoruje vnitřní teplotu, vlhkost a čistotu vzduchu (obsah CO2). Sleduje také online předpověď počasí a větrá podle potřeby a tehdy, kdy je to nejvýhodnější. Tento řídicí systém můžeme kontrolovat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu a napojíme na něj všechny dálkově ovládané výrobky VELUX, tedy nejen střešní okna, ale i venkovní a vnitřní rolety.

Zaujal vás Dům jedním tahem?